מצוקתו של חייל במחנה צאלים

מכתב ששלחנו לראש אכ"א:

לכבוד

ראש אכ"א

אלוף אורנה ברביבאי

            הנידון: ח/ (שם ומספר אישי)

ג.נ.,

החייל שבנידון שלח מכתב לנציג האגודה, ובו תיאר מציאות עגומה בה נכפה עליו אורח חיים המנוגד לחלוטין לשיוכו החרדי, וזה לשון המכתב:

גדלתי בבית של חרדי בו מקיימים בהידור תורה ומצוות, וכך גם חונכתי לאורך כל שנות חיי.

בשלב בו עזבתי את הישיבה על מנת להתגייס לצבא, ביקשתי שישבצו אותי בנצח יהודה אך נעניתי בשלילה. במקום זאת שובצתי בחיל תותחנים והוכשרתי להיות חובש.

מחנה צאלים, בו אני משרת, לא מתאים לי מבחינה דתית כלל, ואפרט:

אוכל: כחרדי אני מנוע מלאכול כמעט הכל מפני שאין בבסיס אוכל בהכשר מהדרין, אלא אם כן יש במקרה נקניקיות או צמחוני. למעשה, בגלל היותי חייל שומר מצוות אני נאלץ לאכול אוכל סוג ב'.

צניעות: כללי "השילוב הראוי" לא מתקיימים – הבסיס בנוי באופן כזה שבאותו מסדרון ישנם השירותים והמקלחת של הבנים, המועדון שבו יושבים יחד הבנים והבנות, מגורי הבנות ומגורי הבנים. כך יוצא שהבנות חייבות לעבור דרך מגורי הבנים כדי להגיע למועדון או למגורי הבנות, דבר הגורם לאי-נעימות רבה (וגם מנוגד לפקודות מטכ"ל – א.ל.). בנוסף, בנות הולכות בלבוש אזרחי (למותר לציין שהוא לא צנוע) וגם נכנסות כך לחדרי הבנים.

תפילות: ברוב מוחלט מהימים אין מניין לתפילות שחרית וערבית.

ההרגשה הכללית שלי: אני מתקשה לשמור על אורח החיים שקיימתי לפני הגיוס לצבא, ומעוניין בדחיפות לעבור לתפקיד קל"ב ולחזור ללמוד בישיבה.

יחס הצבא: לא זו בלבד שבמקום לגייס אותי כבקשתי ליחידה דתית גייסו אותי ליחידה כללית, עוד פעמיים נוספות נעניתי בשלילה לטופס שינוי שיבוץ ששלחתי כדי לעבור לשירות בנצח יהודה או קל"ב.

גם ההתנהלות בחיל התותחנים בשליחת הטפסים היתה קשה מאוד. עד שהצלחתי לשלוח טופס עברו כ-3 חודשים שבהם אפילו לא נתנו לי לראות את מש"קית ת"ש בתואנות שונות. לבסוף, כששלחתי את הטופס והפעלתי לחץ רב קיבלתי תשובה (שלילית) כעבור חודש וחצי נוספים.

עד כאן מכתבו של החייל. מה שמדהים עוד יותר היא התשובה המנותקת שקיבל (ממ. ת"ש חת"ם אס"ף מדור פרט):

בקשת החייל נשללה, זאת ע"ס הנתונים הבאים:

א. אין עילה לש"ש, החייל יכול לשרת כחייל דתי בכל מקום.

אנו באגודה תמהים איך ייתכן לכתוב דברים כאלה כשהמצב שתיאר החייל שונה לחלוטין מהתשובה הלקונית שקיבל.

אבקשך להפעיל את כובד משקלך בנושא הן באופן פרטי, לשבץ את החייל במקום התואם את אורח חייו, והן באופן הכללי – לדאוג שיקוימו פקודות מטכ"ל במחנה צאלים, ושהאוכל המוגש לחייל החרדי לא יהיה ברמה פחותה מזה המוגש לחבריו.

אגב, באגודה מתועדים מקרים רבים של טופס 55 שלא נשלח לבקו"ם, בניגוד לפקודות מטכ"ל. הטופס מסתובב אי שם ביחידה והחיילים לא מקבלים תשובה, ככל הנראה מפני שכך נוח למפקדים. אם נראה שאין שינוי בעניין זה בקרוב, נעשה את מה שביכולתנו לעשות כדי לגרום לדברים לפעול כראוי, כולל להעמיד את הצבא במבוכה וחוסר נוחות.

בכבוד רב

אליהו לקס

יו"ר האגודה למען החייל התורני

050-6540009

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא מצוקתו של חייל במחנה צאלים

  1. מאת דודכליף‏:

    לטפל בחומרה רבה

  2. פינגבאק: "השילוב הראוי" במחנה צאלים | גדוד נצח יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.