"השילוב הראוי" במחנה צאלים

כהמשך לטיפול האגודה בתלונותיו של החייל במחנה צאלים, צולם מראה המסדרון והחדרים שעליהם כתב החייל במכתבו.
לפני שהגיע הסרטון לאגודה יכול היה צה"ל להכחיש (וכך גם עשה). אך הסרטון מוכיח כמאה עדים את שקריות ההכחשות.

הנה הסרטון:

(למי שלא הבין מה רואים בסרטון: מדובר במרפאת מחנה צאלים. מהמרפאה יש דלת יציאה לכיוון מסדרון, בו יש מגורי חיילים (חובשים) מצד ימין, ומגורי חיילות (חובשות) מלפנים. הדבר נוגד את פקודות השילוב הראוי, בהן נאמר כי מגורי בנים ומגורי בנות צריכים להיות בשני מתחמים שונים מופרדים לחלוטין)

למי שמתעניין, השלב הבא במאבק האגודה לקיום הראוי של פקודות השילוב הראוי, לכלל חיילי צה"ל:
בבה"ד 20 מגורי החיילים והחיילות באותו מבנה, החיילים בקומה התחתונה והחיילות בקומה שמעליה. לפני זמן מה חיילים השתכרו שם, עלו למגורי החיילות, ועשו דברים שאין ראויים להיכתב בפורום ציבורי.
מצב זה חוזר על עצמו בהרבה מרפאות צבאיות, באחת הטייסות ובאחד מבסיסי חיל הים.

פורסם בקטגוריה כללי | עם התגים , , , , , , , | כתיבת תגובה

דף פייסבוק לאגודה

האגודה למען החייל התורני מחפשת מתנדב שיפתח דף פייסבוק לאגודה ויעדכן עדכונים שוטפים.
כמו שאר אנשי האגודה, מדובר על עבודה התנדבותית בלבד, שלא על מנת לקבל פרס הן בהווה והן בעתיד.
המעוניין יבורך מן השמים.
נא להתקשר ליו"ר האגודה, אליהו לקס, 050-6540009.
(ניתן גם לשלוח SMS, אך לא להשאיר הודעה קולית)

פורסם בקטגוריה כללי | עם התגים , , | כתיבת תגובה

בקשה מראש אכ"א להביע תמיכה בחיילים התורניים

בס"ד ג' באב תשע"ג (10/7/2013)

לכבוד

ראש אכ"א

אלוף אורנה ברביבאי

            הנידון: הבעת תמיכה צבאית פומבית בחיילים התורניים והחרדים

ג.נ.,

בתקופה האחרונה חווינו גל התקפות נגד החיילים החרדים והתורניים – תקיפות מילוליות ותקיפות פיזיות, תקיפות מהצד החרדי של המפה ומהצד החילוני של המפה, תקיפות נגד גיוסם ותקיפות בעד גיוסם.

בעוד צרכני התקשורת נתקלים בעוד ידיעה שנכנסת באוזן אחת ויוצאת מהאוזן השנייה וצרות אחרונות משכחות את הראשונות, הרי שהחיילים עצמם החווים את התקיפות הנ"ל על בשרם, מן הסתם נושאים על גבם משא זה נוסף על עצם השירות הצבאי הקשה והתובעני.

הואיל ואנו יוצאים מנקודת הנחה שהמקצועיות היא שעומדת לנגד עינייך ולא השתייכות מגזרית ופוליטית כזו או אחרת, אנו מבקשים ממך להשמיע ברמה קול אחר, קול תמיכה ועידוד, קול הכרה והשתתפות.

אנו ממליצים כצעד מינימלי ראשוני להפיץ בקרב כלל חיילי צה"ל איגרת תמיכה בחיילים התורניים והחרדים. מול ההכפשה הניכרת בראש כל חוצות ראויה להישמע תמיכה בלתי-מסויגת מקרב רובא דעלמא השקול והשפוי.

במידה וצעד זה אינו מקובל במערכת הצבאית, אנו מבקשים מכבוד הרבצ"ר להפיץ מסר זה במייל הצבאי באגרת השבועית הנשלחת על ידו לחיילים. כולנו מכירים את כוחם של מילים, בייחוד מילים טובות, ואנו יודעים כי לנוכח גל האלימות השוטף כעת את הארץ יוכלו מילים טובות לחזק את רוחם ולאמץ את לבבם.

בכבוד רב,

אליהו לקס

יו"ר האגודה למען החייל התורני

050-6540009

העתקים:

תא"ל הרב רפי פרץ, רבצ"ר

רא"ל בני גנץ, רמטכ"ל

פורסם בקטגוריה כללי | עם התגים , , , , , , , , , | כתיבת תגובה

מצוקתו של חייל במחנה צאלים

מכתב ששלחנו לראש אכ"א:

לכבוד

ראש אכ"א

אלוף אורנה ברביבאי

            הנידון: ח/ (שם ומספר אישי)

ג.נ.,

החייל שבנידון שלח מכתב לנציג האגודה, ובו תיאר מציאות עגומה בה נכפה עליו אורח חיים המנוגד לחלוטין לשיוכו החרדי, וזה לשון המכתב:

גדלתי בבית של חרדי בו מקיימים בהידור תורה ומצוות, וכך גם חונכתי לאורך כל שנות חיי.

בשלב בו עזבתי את הישיבה על מנת להתגייס לצבא, ביקשתי שישבצו אותי בנצח יהודה אך נעניתי בשלילה. במקום זאת שובצתי בחיל תותחנים והוכשרתי להיות חובש.

מחנה צאלים, בו אני משרת, לא מתאים לי מבחינה דתית כלל, ואפרט:

אוכל: כחרדי אני מנוע מלאכול כמעט הכל מפני שאין בבסיס אוכל בהכשר מהדרין, אלא אם כן יש במקרה נקניקיות או צמחוני. למעשה, בגלל היותי חייל שומר מצוות אני נאלץ לאכול אוכל סוג ב'.

צניעות: כללי "השילוב הראוי" לא מתקיימים – הבסיס בנוי באופן כזה שבאותו מסדרון ישנם השירותים והמקלחת של הבנים, המועדון שבו יושבים יחד הבנים והבנות, מגורי הבנות ומגורי הבנים. כך יוצא שהבנות חייבות לעבור דרך מגורי הבנים כדי להגיע למועדון או למגורי הבנות, דבר הגורם לאי-נעימות רבה (וגם מנוגד לפקודות מטכ"ל – א.ל.). בנוסף, בנות הולכות בלבוש אזרחי (למותר לציין שהוא לא צנוע) וגם נכנסות כך לחדרי הבנים.

תפילות: ברוב מוחלט מהימים אין מניין לתפילות שחרית וערבית.

ההרגשה הכללית שלי: אני מתקשה לשמור על אורח החיים שקיימתי לפני הגיוס לצבא, ומעוניין בדחיפות לעבור לתפקיד קל"ב ולחזור ללמוד בישיבה.

יחס הצבא: לא זו בלבד שבמקום לגייס אותי כבקשתי ליחידה דתית גייסו אותי ליחידה כללית, עוד פעמיים נוספות נעניתי בשלילה לטופס שינוי שיבוץ ששלחתי כדי לעבור לשירות בנצח יהודה או קל"ב.

גם ההתנהלות בחיל התותחנים בשליחת הטפסים היתה קשה מאוד. עד שהצלחתי לשלוח טופס עברו כ-3 חודשים שבהם אפילו לא נתנו לי לראות את מש"קית ת"ש בתואנות שונות. לבסוף, כששלחתי את הטופס והפעלתי לחץ רב קיבלתי תשובה (שלילית) כעבור חודש וחצי נוספים.

עד כאן מכתבו של החייל. מה שמדהים עוד יותר היא התשובה המנותקת שקיבל (ממ. ת"ש חת"ם אס"ף מדור פרט):

בקשת החייל נשללה, זאת ע"ס הנתונים הבאים:

א. אין עילה לש"ש, החייל יכול לשרת כחייל דתי בכל מקום.

אנו באגודה תמהים איך ייתכן לכתוב דברים כאלה כשהמצב שתיאר החייל שונה לחלוטין מהתשובה הלקונית שקיבל.

אבקשך להפעיל את כובד משקלך בנושא הן באופן פרטי, לשבץ את החייל במקום התואם את אורח חייו, והן באופן הכללי – לדאוג שיקוימו פקודות מטכ"ל במחנה צאלים, ושהאוכל המוגש לחייל החרדי לא יהיה ברמה פחותה מזה המוגש לחבריו.

אגב, באגודה מתועדים מקרים רבים של טופס 55 שלא נשלח לבקו"ם, בניגוד לפקודות מטכ"ל. הטופס מסתובב אי שם ביחידה והחיילים לא מקבלים תשובה, ככל הנראה מפני שכך נוח למפקדים. אם נראה שאין שינוי בעניין זה בקרוב, נעשה את מה שביכולתנו לעשות כדי לגרום לדברים לפעול כראוי, כולל להעמיד את הצבא במבוכה וחוסר נוחות.

בכבוד רב

אליהו לקס

יו"ר האגודה למען החייל התורני

050-6540009

פורסם בקטגוריה כללי | עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , | 2 תגובות

בתגובה לדברי לימור לבנת: לגייס חרדים בלי לפגוע בנשים, כתבנו את המכתב הבא:

הצבא לא רוצה חרדים

יצא המרצע מן השק. הבעיה הגדולה של המדינה ושל צה"ל אינה גיוס החרדים, כי אם שירות הנשים. צה"ל משיקוליו הוא מוותר על הגברים החרדים מפני הנשים.

הכל מבינים ששירות חרדים אפשרי, אך רק במידה שיכבדו את אורחות חייהם וכפיפותם למערכת ההלכה, ומאידך חשוב לצבא שירות הנשים מסיבות אידיאולוגיות ותרבותיות.

היות וברור שאי אפשר לקיים שניהם במקום אחד, צה"ל מעוניין למעשה בגופם של החרדים ולא בנשמתם. באנשים החרדים הפרטיים ולא בחרדים כציבור, על מאפייניו המיוחדים.

כל עוד לא יקבל צה"ל החלטה אסטרטגית לאפשר שירות של יחידות במסגרות מיוחדות המכבדות את ההלכה קלה כבחמורה, כל הדרישה לגיוס החרדים אינה אלא מס שפתיים של פוליטיקאים הבאים לנגח את הציבור החרדי, ושל התקשורת הדואגת ללבות את האש כדי להכתיב את המדיניות.

הצהרת יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים והשרה לימור לבנת חושפת מה היא הבעיה האמיתית המטואטאת מתחת לשטיח בשיח הציבורי אודות גיוס החרדים.

כאגודה למען החייל התורני, שאנשיה עצמם הורים לחיילים חרדים שמשרתים במסגרת "נצח יהודה", אנו מביעים בזה את התנגדותנו הנחרצת לגישה הפטרונית של ארגוני נשים שונים הפוגעים בציפור נפשינו ובערכינו המקודשים לנו מדורי דורות.

הרפו מניסיונותיכם לכוף את השקפותיכם ה"שיוויוניות", שאינן אלא זלזול בבנות ישראל; חידלו נא ממלחמת השיוויון שאינה אלא תוצר קלוקל של תרבות זרה. כבדו את הערכים שלנו כפי שאנו מכבדים את כלל הנשים, ובפרט נשותינו ובנותינו.

המשך מאבקכם יגרום לכך שגם אלה היותר נחושים בינינו בהשתדלותם להתערות בחברה הישראלית ישובו ויסוגו אחור אל תוך המחנה המוגן של החברה החרדית.

                                                    הכותב באהבה ובידידות, בכאב ובלב מורתח,

                                                    בדאגה לאחיזתנו המשותפת במדינה היקרה לכולנו,

                                                    אליהו לקס (אב לחיילים  בנצח יהודה)

                                                    יו"ר האגודה למען החייל התורני

                                                    בשם הורי חיילי נצח יהודה

פורסם בקטגוריה כללי | עם התגים , , , , | תגובה אחת

מאקו: שיא בגיוס חרדים: עלייה של 33 אחוז במתגייסים לגדוד הנח"ל החרדי

בזמן שהחברה בישראל זועקת על אי-שוויון בנשיאה בנטל, נגד חוק טל ופטור משירות לתלמידי ישיבה דתיים, היקף גיוס לוחמים חרדים לצה"ל הגיע למספר שיא במחזור האחרון: 200 חרדים יצטרפו לגדוד "נצח יהודה". בהמשך צפויה עלייה נוספת: "צפי לגיוס 550 חיילים לגדוד הנח"ל החרדי בשנת 2012"

מאקו

אגב שמענו שהיו רק שני אוטובוסים, נשמח לדעת בתגובות איך זה מסתדר עם המספרים.

פורסם בקטגוריה כללי | כתיבת תגובה

מאמר חדש – לא התגייסת? 13 טיעונים לניקוי המצפון

אני רוצה לפנות אליך ולעזור לך יקירי. אתה ה"בטלן" בישיבה, "הנושר", או אתה בן ה 22-25 העובד למחייתך או לומד באקדמיה ללא ששרתת בצבא או בשרות אזרחי שרות משמעותי. אולי יום יבוא ויעיק עליך המצפון. הרב דוד בלוך, מגיש 13 טיעונים שיכולים להקל את צביטת הלב העתידית

מאמרו של הרב בלוך מרבני הגדוד באתר כיכר השבת – קריאת חובה

פורסם בקטגוריה כללי | כתיבת תגובה

כלואים בכלא 4: אולצנו לחלל שבת [ערוץ 7]

בכתבה שהתפרסמה בערוץ 7 http://www.inn.co.il/News/News.aspx/240660

חיילים שומרי מצוות, חלקם בני המגזר החרדי, טוענים כי בתקופה בה נאלצו לשהות בכלא הצבאי כלא 4 אולצו על ידי סגלי הפלוגות לחלל שבת בניגוד לפקודות מטכ"ל המחייבות שמירת שבת בכלל בסיסי צה"ל, למעט מקרים של פיקוח נפש.

בעדויות שהגיעו לערוץ 7 מספרים הכלואים על נוהג בכלא 4 ולפיו בשעת צהריים בשבת מתקיים מסדר נקיונות ולקראתו יש להכין את מתחם המגורים להגעת סגל הפיקוד הפלוגתי. "זה קורה בכל שבת בין שלוש וחצי לארבע. עושים מסדר נקיונות, מנקים שירותים, מקלחות, לפעמים מקפלים יריעות של אוהלים", מספר אחד הכלואים שעשה תקופה ארוכה בכלא 4 ושוחרר אך לפני כשבועיים בחזרה לבסיסו.

אליהו לקס מהאגודה למען החייל התורני מחה ואמר שנראה שצה"ל לא רוצה מספיק לאפשר לחייל התורני שירות המתאים לאורח חייו.

בצה"ל אמרו שלא ידוע להם על התרחשות המקרים ושפקודות הצבא אוסרות על עבודות מהסוג המדובר בשבת.

פורסם בקטגוריה כללי | עם התגים , , | כתיבת תגובה

האם צה"ל ערוך לקליטת חיילי מילואים חרדים?

מכתבו של אליהו לקס יו"ר האגודה למען החייל התורני לראש אכ"א אלוף אורנה ברביבאי:

מוצש"ק כ"ז באייר
19/5/2012

לכבוד
אלוף אורנה ברביבאי
ראש אכ"א מוצש"ק כ"ז באייר

הנידון: חוסר ארגון בצה"ל לקליטת חיילי מילואים מגדוד נצח יהודה

ג.נ.,

באגודה למען החייל התורני התקבלו לאחרונה עשרות פניות מחיילי מילואים ששירתו בגדוד נצח יהודה (נח"ל חרדי) והשתחררו מהגדוד לפני מספר חודשים. לתדהמתם, הם שובצו לשירות מילואים ביחידות אחרות, בניגוד למחויבות הצבא שחיילי נצח יהודה יבצעו את שירות המילואים בגדודם.

בבואנו לחקור עניין זה, נחשפנו ע"י בירור מאומץ לכך שגדוד המילואים הקיים צר מהכיל את כל הכמות המבורכת של חיילי המילואים ויש להקים גדוד נוסף במתכונת זו כדי שצה"ל יוכל לקיים את הבטחותיו לציבור ואת חובותיו לחיילים.

למרבה הצער, צה"ל מתנהל כגוף פופוליסטי המתיירא מריבוי החרדים בו. אם יוקם הגדוד המדובר, ייאלץ הצבא להקים חטיבה תורנית וחרדית, דבר המהווה מבחינת הצבא גבול שדגל שחור ומאיים מתנוסס מעליו.

היות שלאחרונה התקשורת מנהלת בהנאה קמפיין לגיוס כל המגזרים לצה"ל, צפה ועולה שוב השאלה הבסיסית: האם אמנם צה"ל ערוך לגייס את החרדים? תשובתנו שלילית. לצה"ל חשובה יותר ההתעסקות בפוליטיקה מאשר הצרכים הענייניים והחיוניים.

אנו באגודה איננו מתעסקים בפוליטיקה אלא בטובת החיילים; איננו מתעסקים בראייה קצרת טווח אלא רואים את הנולד. אם לא ישתנה יחס הצבא לחרדים נמליץ בכל עוז לפרט ולציבור לא להתגייס לצה"ל.

אתר גדוד נצח יהודה תומך במאמץ של האגודה למען החייל התורני לשיפור תנאי השירות של החייל הדתי והחרדי בצה"ל. אנו גם מאמינים שהשיפור הזה גם יועיל לצה"ל עצמו להיות כשיר יותר למטרותיו.

קישורים:

פורסם בקטגוריה כללי | כתיבת תגובה

האגודה לחייל התורני: המבקר מצדיק טענותינו

מבקר המדינה העלה שורת ליקויים בשילוב חרדים לצה"ל. באגודה למען החייל התורני שתלונתה הובילה לחקירת המבקר מברכים על המסקנות.

לכתבה המלאה http://www.inn.co.il/News/News.aspx/237430

 

פורסם בקטגוריה כללי | עם התגים | כתיבת תגובה